-                        
                         
      Explorer Cup Tournament        
      October 7 & 8, 2017        
                         
                         
              Confirmations campbell@chesco.com  
              Fees        
              Rules        
              Directions      
              Rules Modification - 7v7 - U09 & 10    
              Rules Modifications - 9v9 - U11 & 12    
              Referee Event Registration    
                         
Revised 8:30 PM Friday October 6                  
                         
Date Time Gm #  Home Away Field Age M/F PPD Ref 1 Ref 2 Ref 3 L
7-Oct 8:00 AM 210 West-Mont United SA Continental FC USTC #01 A U11 Boys   De Lucia, R Irwin, C McCarty, M Explorer Cup
7-Oct 9:15 AM 213 Penn Fusion SA Lower Merion Soccer Soccer USTC #01 A U11 Boys   France, B De Lucia, R Irwin, C Explorer Cup
7-Oct 10:30 AM 163 Rose Tree Soccer Penn Fusion SA USTC #01 A U12 Boys   McCarty, M France, B De Lucia, R Explorer Cup
7-Oct 11:45 AM 212 West-Mont United SA Kirkwood Soccer Club USTC #01 A U11 Boys   Irwin, C McCarty, M France, B Explorer Cup
7-Oct 1:00 PM 214 Reading Rage Lower Merion Soccer Soccer USTC #01 A U11 Boys   De Lucia, R Irwin, C Berger, R Explorer Cup
7-Oct 2:15 PM 165 Penn Fusion SA Continental FC USTC #01 A U12 Boys   France, B De Lucia, R Irwin, C Explorer Cup
7-Oct 3:30 PM 211 Kirkwood Soccer Club Continental FC USTC #01 A U11 Boys   Berger, R France, B De Lucia, R Explorer Cup
7-Oct 4:45 PM 215 Penn Fusion SA Reading Rage USTC #01 A U11 Boys   Irwin, C Berger, R France, B Explorer Cup
7-Oct 8:00 AM 240 Continental FC West-Mont United SA USTC #01 B U11 Boys   Henry, T Curran, B Weller, B Explorer Cup
7-Oct 9:15 AM 243 Penn Fusion SA LMSC USTC #01 B U11 Boys   Curran, B Henry, T Mattie, E Explorer Cup
7-Oct 10:30 AM 164 Penn Legacy Continental FC USTC #01 B U12 Boys   Weller, B Steffen, D Henry, T Explorer Cup
7-Oct 11:45 AM 241 Penn Fusion SA West-Mont United SA USTC #01 B U11 Boys   Curran, B Weller, B Steffen, D Explorer Cup
7-Oct 1:00 PM 244 Main Line Soccer LMSC USTC #01 B U11 Boys   Henry, T Curran, B Weller, B Explorer Cup
7-Oct 2:15 PM 166 Penn Legacy Rose Tree Soccer USTC #01 B U12 Boys   Steffen, D Henry, T Curran, B Explorer Cup
7-Oct 3:30 PM 242 Continental FC Penn Fusion SA USTC #01 B U11 Boys   Weller, B Steffen, D Weller, B Explorer Cup
7-Oct 4:45 PM 245 Penn Fusion SA Main Line Soccer USTC #01 B U11 Boys   Curran, B Weller, B Steffen, D Explorer Cup
7-Oct 9:15 AM 182 Montgomery United SC Albertson USTC #02 U15 Boys   Keenan, J Snodgrass, D Cortese, J Explorer Cup
7-Oct 10:30 AM 170 Penn Fusion SA Albertson USTC #02 U13 Boys   Snodgrass, M Keenan, J Cortese, J Explorer Cup
7-Oct 12:15 PM 180 Montgomery United SC Lehigh Valley United USTC #02 U15 Boys   Cortese, J Snodgrass, M Keenan, J Explorer Cup
7-Oct 1:30 PM 173 West-Mont United SA Penn Fusion SA USTC #02 U13 Boys   Reid, J Forgione, S Reid, T Explorer Cup
7-Oct 3:15 PM 181 Albertson Lehigh Valley United USTC #02 U15 Boys   Forgione, S Reid, J Reid, T Explorer Cup
7-Oct 4:30 PM 172 Albertson HMMS USTC #02 U13 Boys   Reid, J Forgione, S Reid, T Explorer Cup
7-Oct 9:00 AM 171 West-Mont United SA HMMS USTC #03 U13 Boys   Bush, J Steffenino, C Buccigrossi, T Explorer Cup
7-Oct 10:15 AM 177 Penn Fusion SA King of Prussia SC USTC #03 U15 Boys   Daniels, R Bush, J Steffenino, C Explorer Cup
7-Oct 11:45 AM 96 Penn Fusion SA Lower Merion Soccer Club USTC #03 U13 Boys   Buccigrossi, T Daniels, R Bush, J Explorer Cup
7-Oct 1:15 PM 178 FC Providence King of Prussia SC USTC #03 U15 Boys   Steffenino, C Buccigrossi, T Daniels, R Explorer Cup
7-Oct 2:30 PM 110 Penn Fusion SA Methacton United SC USTC #03 U14 Boys   Bush, J Steffenino, C Buccigrossi, T Explorer Cup
7-Oct 4:00 PM 179 Penn Fusion SA FC Providence USTC #03 U15 Boys   Daniels, R Bush, J Steffenino, C Explorer Cup
7-Oct 8:00 AM 223 Penn Fusion SA Rose Tree Travel Socccer USTC #04 A U09 Boys   Burns, P X X Explorer Cup
7-Oct 9:05 AM 231 West-Mont United SA Penn Fusion SA USTC #04 A U09 Boys   Burns, P X X Explorer Cup
7-Oct 10:30 AM 224 PA Classics Rose Tree Travel Socccer USTC #04 A U09 Boys   Burns, P X X Explorer Cup
7-Oct 12:20 PM 233 Continental FC Penn Fusion SA USTC #04 A U09 Boys   Tuzmen, M X X Explorer Cup
7-Oct 1:25 PM 225 Penn Fusion SA PA Classics USTC #04 A U09 Boys   Tuzmen, M X X Explorer Cup
7-Oct 2:30 PM 203 Continental FC Penn Fusion SA USTC #04 A U10 Boys   Tuzmen, M X X Explorer Cup
7-Oct 8:00 AM 230 Continental FC Reading Rage USTC #04 B U09 Boys   Crampsey, M X X Explorer Cup
7-Oct 9:05 AM 222 Penn Fusion SA West-Mont United SA USTC #04 B U09 Boys   Crampsey, M X X Explorer Cup
7-Oct 11:15 AM 232 Penn Fusion SA Reading Rage USTC #04 B U09 Boys   Crampsey, M X X Explorer Cup
7-Oct 12:20 PM 221 West-Mont United SA Cedar Stars Academy USTC #04 B U09 Boys   Crampsey, M X X Explorer Cup
7-Oct 1:25 PM 202 Main Line Soccer Reading Rage USTC #04 B U10 Boys   Boyle, T X X Explorer Cup
7-Oct 2:30 PM 234 West-Mont United SA Penn Fusion SA USTC #04 B U09 Boys   Boyle, T X X Explorer Cup
7-Oct 3:35 PM 220 Penn Fusion SA Cedar Stars Academy USTC #04 B U09 Boys   Boyle, T X X Explorer Cup
7-Oct 8:00 AM 72 Reading Rage PA Classics USTC #05 U12 Boys   Saito, M Leslie, J Nguyen, H Explorer Cup
7-Oct 9:15 AM 157 TBA Continental FC USTC #05 U12 Boys   Leslie, J Saito, M Sogunro, O Explorer Cup
7-Oct 10:30 AM 46 Cedar Stars Academy Pennsylvania Classics USTC #05 U11 Boys   Nguyen, H Sogunro, O Saito, M Explorer Cup
7-Oct 11:45 AM 73 Penn Fusion SA PA Classics USTC #05 U12 Boys   Leslie, J Nguyen, H Sogunro, O Explorer Cup
7-Oct 1:00 PM 160 CASA TBA USTC #05 U12 Boys   Saito, M Leslie, J Nguyen, H Explorer Cup
7-Oct 2:15 PM 48 Cedar Stars Academy Penn Fusion SA USTC #05 U11 Boys   Leslie, J Saito, M Sogunro, O Explorer Cup
7-Oct 8:00 AM 197 Albertson Soccer Club Penn Fusion SA USTC #06 A U10 Boys   Hilton, H X X Explorer Cup
7-Oct 9:05 AM 187 Continental FC Cedar Stars Academy USTC #06 A U10 Boys   Hilton, H X X Explorer Cup
7-Oct 10:10 AM 200 Penn Fusion SA Main Line Soccer USTC #06 A U10 Boys   Hilton, H X X Explorer Cup
7-Oct 11:15 AM 198 Rose Tree Soccer Club Penn Fusion SA USTC #06 A U10 Boys   Fleury, M X X Explorer Cup
7-Oct 12:20 PM 190 PA Classics Continental FC USTC #06 A U10 Boys   Fleury, M X X Explorer Cup
7-Oct 1:25 PM 199 Albertson Soccer Club Rose Tree Soccer Club USTC #06 A U10 Boys   Fleury, M X X Explorer Cup
7-Oct 8:00 AM 194 West-Mont United SA Cedar Stars Academy USTC #06 B U10 Boys   Koellner, B X X Explorer Cup
7-Oct 9:05 AM 188 PA Classics Penn Fusion SA USTC #06 B U10 Boys   Koellner, B X X Explorer Cup
7-Oct 10:10 AM 201 Continental FC Reading Rage USTC #06 B U10 Boys   Koellner, B X X Explorer Cup
7-Oct 11:15 AM 195 Continental FC Cedar Stars Academy USTC #06 B U10 Boys   Koellner, B X X Explorer Cup
7-Oct 12:20 PM 189 Cedar Stars Academy Penn Fusion SA USTC #06 B U10 Boys   Wagner, D X X Explorer Cup
7-Oct 1:45 PM 196 West-Mont United SA Continental FC USTC #06 B U10 Boys   Wagner, D X X Explorer Cup
7-Oct 8:00 AM 71 Cedar Stars Academy Penn Fusion SA USTC #07 U12 Boys   Hussein, M Alles, MJ Gray, B Explorer Cup
7-Oct 9:15 AM 158 CASA Penn Fusion SA USTC #07 U12 Boys   Joseph, R Hussein, M Alles, MJ Explorer Cup
7-Oct 10:30 AM 45 Penn Fusion SA Cherry Hill FC USTC #07 U11 Boys   Gray, B Joseph, R Hussein, M Explorer Cup
7-Oct 11:45 AM 74 Reading Rage Cedar Stars Academy USTC #07 U12 Boys   Speakman, H Gray, B Joseph, R Explorer Cup
7-Oct 1:00 PM 159 Continental FC Penn Fusion SA USTC #07 U12 Boys   Hussein, M Speakman, H Gray, B Explorer Cup
7-Oct 2:15 PM 47 Cherry Hill FC Pennsylvania Classics USTC #07 U11 Boys   Joseph, R Hussein, M Speakman, H Explorer Cup
7-Oct 9:15 AM 102 Penn Fusion SA Continental FC USTC #08 U13 Boys   Abbas, J Orr, A Behounek, M Explorer Cup
7-Oct 10:30 AM 109 Southern Chester County SA Methacton United SC USTC #08 U14 Boys   Orr, A Abbas, J Behounek, M Explorer Cup
7-Oct 1:00 PM 104 Continental FC West-Mont United SA USTC #08 U13 Boys   Behounek, M Sakal, J Abbas, J Explorer Cup
7-Oct 2:15 PM 117 LMSC West-Mont United SA USTC #08 U14 Boys   Abbas, J Behounek, M Sakal, J Explorer Cup
7-Oct 3:30 PM 98 Lower Merion Soccer Club Penn Legacy USTC #08 U13 Boys   Abbas, J McAndrew, T Behounek, M Explorer Cup
7-Oct 9:15 AM 103 Reading Rage West-Mont United SA USTC #09 U13 Boys   Samples, L Cometa, M Samples, K Explorer Cup
7-Oct 10:30 AM 108 Continental FC Penn Fusion SA USTC #09 U14 Boys   Nelson, M Samples, L Cometa, M Explorer Cup
7-Oct 11:45 AM 97 Continental FC Penn Legacy USTC #09 U13 Boys   Samples, L Nelson, M Samples, K Explorer Cup
7-Oct 1:00 PM 105 Reading Rage Penn Fusion SA USTC #09 U13 Boys   Nelson, M Samples, K Cometa, M Explorer Cup
7-Oct 3:30 PM 99 Continental FC Penn Fusion SA USTC #09 U13 Boys   Samples, L Cometa, M Rodriguez, SR Explorer Cup
7-Oct 8:00 AM 120 Penn Fusion SA Lionville USTC #10 U14 Boys   Amon, J Hart, A McGuirk, T Explorer Cup
7-Oct 9:15 AM 115 LMSC Penn Fusion SA USTC #10 U14 Boys   Hart, A Amon, J McGuirk, T Explorer Cup
7-Oct 11:00 AM 122 Penn Fusion SA SCCSA USTC #10 U14 Boys   McGuirk, T Hart, A Amon, J Explorer Cup
7-Oct 1:00 PM 111 Southern Chester County SA Continental FC USTC #10 U14 Boys   Hart, A McGuirk, T Amon, J Explorer Cup
7-Oct 2:15 PM 121 SCCSA Lionville USTC #10 U14 Boys   Amon, J Rodriguez, SR McGuirk, T Explorer Cup
7-Oct 8:00 AM 125 Continental FC Kirkwood Soccer Club USTC #11 U14 Boys   McAndrew, T McAndrew, D Hutko, K Explorer Cup
7-Oct 9:15 AM 114 West-Mont United SA Continental FC USTC #11 U14 Boys   McAndrew, D McAndrew, T Hutko, K Explorer Cup
7-Oct 11:00 AM 124 Kirkwood Soccer Club West-Mont United SA USTC #11 U14 Boys   Hutko, K McAndrew, D McAndrew, T Explorer Cup
7-Oct 1:00 PM 116 Continental FC Penn Fusion SA USTC #11 U14 Boys   McAndrew, D Hutko, K McAndrew, T Explorer Cup
7-Oct 2:15 PM 123 Continental FC West-Mont United SA USTC #11 U14 Boys   McAndrew, T McAndrew, D Hutko, K Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 217 Bracket B #1 Bracket A #2 USTC #01 A U11 Boys   Weller, B Steffenino, M Curran, B Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 246 Bracket A #1 Bracket B #2 USTC #01 A U11 Boys   Steffenino, C Weller, B Steffenino, M Explorer Cup
8-Oct 10:30 AM 168 Continental FC Rose Tree Soccer USTC #01 A U12 Boys   Nguyen, H Steffenino, C Weller, B Explorer Cup
8-Oct 11:45 AM 219 Semi-Finals A Winner Semi-Finals B Winner USTC #01 A U11 Boys   Steffenino, C Nguyen, H Steffenino, M Explorer Cup
8-Oct 1:00 PM 249 Semi-Finals A Winner Semi-Finals B Winner USTC #01 A U11 Boys   Weller, B Steffenino, M Nguyen, H Explorer Cup
8-Oct 2:15 PM 169 Bracket A #1 Bracket B #1 USTC #01 A U12 Boys   Steffenino, C Weller, B Steffenino, M Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 216 Bracket A #1 Bracket B #2 USTC #01 B U11 Boys   DiMatteo, T De Lucia, R Rudousky, C Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 247 Bracket B #1 Bracket A #2 USTC #01 B U11 Boys   Curran, B DiMatteo, T De Lucia, R Explorer Cup
8-Oct 10:30 AM 167 Penn Fusion SA Penn Legacy USTC #01 B U12 Boys   DiMatteo, T Curran, B Rudousky, C Explorer Cup
8-Oct 11:45 AM 248 Bracket A #3 Bracket B #3 USTC #01 B U11 Boys   De Lucia, R Rudousky, C Curran, B Explorer Cup
8-Oct 1:30 PM 218 Bracket A #3 Bracket B #3 USTC #01 B U11 Boys   DiMatteo, T De Lucia, R Rudousky, C Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 184 Bracket B #1 Bracket A #2 USTC #02 U15 Boys   Hart, A Abbas, J Henry, T Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 175 HMMS Penn Fusion SA USTC #02 U13 Boys   Daniels, R Hart, A Abbas, J Explorer Cup
8-Oct 10:30 AM 119 Penn Fusion SA West-Mont United SA USTC #02 U14 Boys   Henry, T Daniels, R Hart, A Explorer Cup
8-Oct 11:45 AM 186 Semi-Finals A Winner Semi-Finals B Winner USTC #02 U15 Boys   Abbas, J Henry, T Daniels, R Explorer Cup
8-Oct 1:00 PM 139 Bracket A #1 Bracket B #1 USTC #02 U13 Boys   Hart, A Abbas, J Henry, T Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 183 Bracket A #1 Bracket B #2 USTC #03 U15 Boys   Maric, Z Amon, J Broske, P Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 174 Albertson West-Mont United SA USTC #03 U13 Boys   Forgione, S Maric, Z Amon, J Explorer Cup
8-Oct 10:30 AM 118 Continental FC LMSC USTC #03 U14 Boys   Broske, P Forgione, S Maric, Z Explorer Cup
8-Oct 11:45 AM 143 Bracket A #3 Bracket B #3 USTC #03 U14 Boys   Amon, J Broske, P Forgione, S Explorer Cup
8-Oct 1:00 PM 176 Bracket A #1 Bracket A #2 USTC #03 U13 Boys   Maric, Z Amon, J Broske, P Explorer Cup
8-Oct 2:15 PM 140 Bracket A #1 Bracket B #1 USTC #03 U14 Boys   Forgione, S Maric, Z Amon, J Explorer Cup
8-Oct 8:30 AM 236 West-Mont United SA Reading Rage USTC #04 A U09 Boys   Tuzmen, M X X Explorer Cup
8-Oct 9:35 AM 192 Penn Fusion SA Continental FC USTC #04 A U10 Boys   Tuzmen, M X X Explorer Cup
8-Oct 10:40 AM 208 Bracket A #2 Bracket B #2 USTC #04 A U10 Boys   Tuzmen, M X X Explorer Cup
8-Oct 11:45 AM 238 Continental FC West-Mont United SA USTC #04 A U09 Boys   Litzke, R X X Explorer Cup
8-Oct 12:50 PM 193 Bracket A #1 Bracket A #2 USTC #04 A U10 Boys   Litzke, R X X Explorer Cup
8-Oct 8:30 AM 235 Continental FC Penn Fusion SA USTC #04 B U09 Boys   Burns, P X X Explorer Cup
8-Oct 9:35 AM 191 Cedar Stars Academy PA Classics USTC #04 B U10 Boys   Burns, P X X Explorer Cup
8-Oct 10:40 AM 206 Bracket A #1 Bracket B #1 USTC #04 B U10 Boys   Burns, P X X Explorer Cup
8-Oct 11:45 AM 229 Semi-Finals A Winner Semi-Finals B Winner USTC #04 B U09 Boys   Boyle, T X X Explorer Cup
8-Oct 1:30 PM 207 Semi-Finals A Winner Bracket C #1 USTC #04 B U10 Boys   Boyle, T X X Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 50 Pennsylvania Classics Penn Fusion SA USTC #05 U11 Boys   Snodgrass, D Steffen, D Holst, B Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 76 PA Classics Cedar Stars Academy USTC #05 U12 Boys   Leslie, J Snodgrass, D Steffen, D Explorer Cup
8-Oct 10:30 AM 162 Penn Fusion SA TBA USTC #05 U12 Boys   Holst, B Leslie, J Snodgrass, D Explorer Cup
8-Oct 11:45 AM 145 Bracket A #1 Bracket A #2 USTC #05 U11 Boys   Steffen, D Holst, B Leslie, J Explorer Cup
8-Oct 1:00 PM 146 Bracket A #1 Bracket A #2 USTC #05 U12 Boys   Snodgrass, D Steffen, D Holst, B Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 226 Bracket A #1 Bracket B #2 USTC #06 A U09 Boys   Houseman, D X X Explorer Cup
8-Oct 9:05 AM 205 Reading Rage Penn Fusion SA USTC #06 A U10 Boys   Houseman, D X X Explorer Cup
8-Oct 10:10 AM 228 Bracket A #3 Bracket B #3 USTC #06 A U09 Boys   Houseman, D X X Explorer Cup
8-Oct 1:30 PM 237 Penn Fusion SA Reading Rage USTC #06 A U09 Boys   Houseman, D X X Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 227 Bracket B #1 Bracket A #2 USTC #06 B U09 Boys   Hilton, H X X Explorer Cup
8-Oct 9:05 AM 204 Main Line Soccer Continental FC USTC #06 B U10 Boys   Hilton, H X X Explorer Cup
8-Oct 10:10 AM 209 Bracket A #3 Bracket B #3 USTC #06 B U10 Boys   Hilton, H X X Explorer Cup
8-Oct 11:15 AM 239 Penn Fusion SA Penn Fusion SA USTC #06 B U09 Boys   Hilton, H X X Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 49 Cherry Hill FC Cedar Stars Academy USTC #07 U11 Boys   Moraczewski, J Irwin, C Alles, MJ Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 75 Penn Fusion SA Reading Rage USTC #07 U12 Boys   Irwin, C Moraczewski, J Alles, MJ Explorer Cup
8-Oct 10:30 AM 161 Continental FC CASA USTC #07 U12 Boys   Moraczewski, J Irwin, C Alles, MJ Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 101 Penn Legacy Penn Fusion SA USTC #08 U13 Boys   Keenan, J Behounek, M Hillsinger, L Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 142 Bracket B #1 Bracket A #2 USTC #08 U14 Boys   Behounek, M Keenan, J Hillsinger, L Explorer Cup
8-Oct 8:00 AM 100 Lower Merion Soccer Club Continental FC USTC #09 U13 Boys   Berger, R Kraft, J Flahardy, B Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 141 Bracket A #1 Bracket B #2 USTC #09 U14 Boys   Kraft, J Berger, R Flahardy, B Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 107 West-Mont United SA Penn Fusion SA USTC #10 U13 Boys   Cortese, J McAndrew, T McAndrew, D Explorer Cup
8-Oct 10:30 AM 113 Methacton United SC Continental FC USTC #10 U14 Boys   McAndrew, T Cortese, J McAndrew, D Explorer Cup
8-Oct 11:45 AM 185 Bracket A #3 Bracket B #3 USTC #10 U15 Boys   McAndrew, D McAndrew, T Cortese, J Explorer Cup
8-Oct 9:15 AM 106 Continental FC Reading Rage USTC #11 U13 Boys   Crampsey, M Hutko, K Hussein, M Explorer Cup
8-Oct 10:30 AM 112 Penn Fusion SA Southern Chester County SA USTC #11 U14 Boys   Hutko, K Crampsey, M Hussein, M Explorer Cup
8-Oct 12:30 PM 144 Semi-Finals A Winner Semi-Finals B Winner USTC #11 U14 Boys   Hussein, M Hutko, K Crampsey, M Explorer Cup